یوتیوبر معروف پس از انتشار ویدیویی مشکوک خودکشی کرد

۱۳۹۸ چهارشنبه ۵ تير

پلیس نیویورک از یافتن جسد استریمر و یوتیوبر معروفی خبر داد که از پنج روز قبل در این شهر مفقود شده بود.

«دزموند اموفا» معروف به اتیکا، یوتیوبر سرشناس ۲۹ ساله آخرین بار ۵ روز قبل و پس از انتشار ویدیویی با عنوان «متاسفم» مشاهده شده بود. محتوای این ویدیو با در برداشتن جملاتی مانند «زندگی جالبی بود» و «اوقات خوشی داشتم» و همچنین توضیحات بلندبالای آن از احتمال خودکشی قریب الوقوع خبر می داد و همین مساله نزدیکان و طرفداران او را نگران کرده بود.

اواخر همان روز پلیس نیویورک با انتشار توییتی از مفقود شدن اتیکا خبر داده و خواستار همکاری افراد مطلع برای پیدا کردن او شد. دو روز بعد از این ماجرا در کنار پل منهتن (همان جایی که ویدیو ضبط شده بود)، برخی اشیا مربوط به وی از جمله کارت شناسایی و نینتندو سوییچ پیدا شد. ادامه تحقیقات به یافتن جسدی ناشناس در حدود یک مایلی پل منتهی شد اما پلیس علی رغم فشار رسانه ها و هواداران هویت او را اعلام نکرد. در نهایت ساعاتی بعد مراجع قانونی تاکید کردند که جسد کشف شده در «ایست ریور» همان دزموند اموفا، یوتیوبر معروف است. یوتوبر معروفی

اتیکا به لطف شخصیت سرگرم کننده، سرزنده و خوش رو هواداران زیادی را در یوتیوب برای خود دست و پا کرده بود. کاربران او را به خاطر علاقه شدید به نینتندو سوییچ و واکنش های فوق العاده حین بازی با آن می شناختند. با این حال او در اعماق وجودش با مشکلات ذهنی دست به گریبان بود و ظاهرا در ماه های اخیرا حالش رو به وخامت گذاشته بود.

او مهرماه گذشته و پس از ارسال پیام های نگران کننده در برخی پلتفرم های اجتماعی برای اولین بار در بیمارستان بستری شد. دو ماه قبل دوباره نشانه های مشکل روانی وی عود کرده و مجددا بستری شد. پلیس حتی او را به خاطر تهدید به خودزنی در لایو اینستاگرام بازداشت کرد اما در نهایت هیچکدام از این کارها مانع از پایان زندگی او نشد.

گرچه میانگین خودکشی در ایران پایین تر از نرخ جهانی است اما فشارهای اجتماعی، خانوادگی و شخصی می تواند هر فردی را از پای درآورد. سازمان بهزیستی برای کمک به این افراد کارشناسانی را آموزش داده که سالانه از خودکشی های بسیاری جلوگیری می کنند. شهروندان در صورت نیاز به مشاوره با کارشناسان می توانند با خطوط تلفنی رایگان ۱۲۳ یا ۱۴۸۰ تماس بگیرند.